Update landelijke belangenbehartiging en een Nij Begun voor Groningen en Noord-Drenthe
Woensdag 5 februari 2025Op 23 januari vond het commissiedebat Digitale Inclusie plaats in de Tweede Kamer en op 5 februari het debat Regio’s en Grensoverschrijdende samenwerking. Voor beide debatten heeft de VOB inbreng geleverd. In Groningen en Noord-Drenthe is de sociale agenda van Nij Begun gepresenteerd, waaruit structureel 6 miljoen euro vrijkomt voor BoekStart en de Bibliotheek op School (dBoS).
VOB uit zorgen over op peil houden IDO-dienstverlening
In het commissiedebat Digitale Inclusie sprak de Tweede Kamer met staatssecretaris Szabó over o.a. digitale vaardigheden, een toegankelijke digitale overheid en mediawijsheid. In aanloop naar het debat heeft de VOB aandacht gevraagd voor de financiële gevolgen van het overhevelen van de SPUK IDO met een korting van 10% naar het gemeentefonds. De overheveling in 2026 valt samen met wat gemeenten het ‘ravijnjaar’ noemen. Daarom hebben we onze zorgen geuit over het op peil houden van de IDO-dienstverlening. Daarnaast is gevraagd of de staatssecretaris het voortouw neemt bij het uitwerken van de toekomstscenario’s om de kwaliteit van de dienstverlening van de IDO’s te waarborgen en daarbij de regierol van de bibliotheken te behouden.
In antwoord op de vraag van GroenLinks-PvdA wanneer er duidelijkheid komt over de financiering van de IDO’s, gaf de staatssecretaris aan dat voor de zomer bekend wordt op welke wijze de IDO-dienstverlening en de kwaliteit ervan in stand wordt gehouden. De staatssecretaris gaf opnieuw aan dat gemeenten zelf bepalen waar ze het IDO onderbrengen.
Bibliotheken cruciaal voor vitale regio’s
Op 5 februari is de Tweede Kamer in debat gegaan over Regio’s en Grensoverschrijdende samenwerking. In dit debat kwam het Nationaal Programma Vitale Regio’s (NPVR) aan bod, waarin de minister van Binnenlandse Zaken meerjarenplannen maakt voor 12 regio’s in Nederland. Het NPVR biedt kansen voor bibliotheekorganisaties om langdurige zekerheid te bewerkstelligen en samen te werken aan leefbare en vitale regio’s. Daarom heeft de VOB in aanloop naar het debat aandacht gevraagd voor de rol van bibliotheekorganisaties in het NPVR.
Een Nij Begun voor Groningen en Noord-Drenthe: BoekStart en dBoS structureel 6 miljoen
Op 23 januari presenteerde kwartiermaker Henk Nijboer de sociale agenda voor Groningen en Noord-Drenthe, onderdeel van ‘Nij Begun’. Vanuit deze agenda wordt fors geïnvesteerd in BoekStart en dBos om taalontwikkeling en geletterdheid van kinderen en jongeren te stimuleren. Met de duurzame inzet op taal en geletterdheid en de borging van de programma’s BoekStart en dBos is het doel ervoor te zorgen dat geen kind meer laaggeletterd opgroeit. Biblionet Groningen, Forum Groningen en Biblionet Drenthe zijn als bibliotheekorganisaties betrokken bij de uitvoering van de programma’s in de regio. Samen werken zij aan een Nij Begun in Groningen en Noord-Drenthe!