Reactie op open brief over internetvrijheidReactie op open brief over internetvrijheid

Ap de Vries reageert op de open brief (18 januari 2012) van Jeroen de Boer en Edwin Mijnsbergen De vrijheid van internet ligt onder vuur over de bedreiging van het vrije internet als gevolg van de plannen SOPA en PIPA die er in de Amerikaanse Senaat op de agenda staan. Ook in de EU zijn er plannen om de auteursrechtelijke bescherming op internet uit te breiden. Ap de Vries reageert:

--------------------------

Beste Edwin en Jeroen,

Nu ik dit aan jullie schrijf zijn de SOPA en PIPA voorstellen in de Amerikaanse Senaat al niet zo zeker meer. Het grote wereldwijde protest leidde ertoe dat flink wat senatoren opnieuw hun knopen telden en tot ander gedachten kwamen. Beide acts zijn voorlopig vertraagd.

In jullie open brief van 18 januari jl. over de ontwikkelingen in de VS vragen jullie de Vereniging van Openbare Bibliotheken actie te ondernemen om voor de vrijheid op internet te gaan staan en jullie standpunt mee te verdedigen.

Om te beginnen is het zinvol om de rol van de VOB op dit terrein wat verder toe te lichten. De VOB is een brancheorganisatie. In een brancheorganisatie hebben de leden het laatste woord. Zij zijn ook degenen die via de ledenvergaderingen en het bestuur sturen op de activiteiten van hun vereniging. Jullie initiatief, hoe relevant voor de bibliotheekbranche ook, zal de VOB activiteiten gaan beheersen als de leden en het bestuur daartoe besluiten.

In Fobid- , EBLIDA- en IFLA-verband werkt de VOB samen voor belangenbehartiging van bibliotheken. In alle drie deze organisaties is de VOB vertegenwoordigd om gezamenlijk met wetenschappelijke en speciale bibliotheken en internationaal op te trekken.

Openbare bibliotheken bestaan om de vrije toegang tot informatie gestalte te geven. Wereldwijd hebben veel organisaties zich geroerd over PIPA en SOPA. In Europa beheerst ACTA de agenda. FOBID heeft zich uitgesproken en bezwaar gemaakt tegen de eenzijdige insteek van ACTA. Zie http://www.informatieprofessional.nl/home/8305.html.

Naast het belang van een vrije toegang tot informatie hebben bibliotheken ook belang bij auteurs en uitgeverijen die in staat zijn om hun uitingen te publiceren en deze auteursrechtelijk te beschermen. Bibliotheken hebben een groot belang bij een pluriform aanbod voor de gebruiker. Auteursrechtelijke bescherming en vrije toegang tot informatie gaan hand in hand. Bibliotheken dragen daar medeverantwoordelijkheid voor. Om die reden hebben bibliotheken ook belang bij goede afspraken en regelgeving op het gebied van downloaden. Dat mag niet vergeten worden.

De ACTA ondertekening door de Europese commissie op 26 jan. j.l. betekent nog niet dat het een feit is. Het Europees Parlement zal er ook nog mee in moeten stemmen. Dat is nog geen gelopen race. Daarom stel ik me voor dat jullie met jullie vaardigheden op internet mee helpen om bewustzijn te creƫren en het belang van bibliotheken in deze te versterken.

Met vriendelijke groet,

Ap de Vries

Directeur Vereniging van Openbare Bibliotheken

Laatst gewijzigd op: 14 mei 2012